Здравейте, приятели!

Само месец ни дели от традиционната вече трета по ред Творческа Среща-Семинар на ръководелите на фолкорни състави от чужбина, организирана от АБФСЧ в София.
И тази година организаторите са предвидили много срещи с видни имена от българската фолклорна сценa.

В този първи пост ще ви представим някои от нашите гост-лектори, които ще са неизменна част от тридневния семинар в София.

✅Ще започнем с ансамбъл “София-6”, на които ще отидем на гости в петък вечер. По покана на ръководителя им Николай Несторов всички участници в срещата ще гостуват в репетиционната зала на ансамбъла, където ще се потопим в работната обстановка и усетим заряда на ансамбъла, спечелил титлата « Най-добър ансамбъл на България » за 2023 исъвсем скорo – Голямата награда (Grand Prix) на най-престижния и уважаван международен  танцов конкурс в света – Cheonan World Dance Festival 2024 в Южна Корея!

✅В съботния ден ще се стрещнем с Рангел Вангелов, който ще сподели с нас опита си на професионален водещ и сценарист на различни концерти и спектакли. Рангел Вангелов е силно свързан с фолклора, тъй като е завършил НУТИ, бил е танцьор, солист, репетитор, постановчик, преподавател по народни танци, художествен ръководител и хореограф. От 2011г. е педагог – хореограф в 41.ОУ “Свети Патриарх Евтимий”, гр. София. През 2022г. се дипломира с отличен в ЮЗУ “Неофит Рилски”, гр. Благоевград, в катедра ХОРЕОГРАФИЯ в класа на проф. Николай Цветков.

Със сигурност лекцията му на тема « Как да си направим фолклорен спектакъл » ще бъде много полезна и интересна за нашите участници.

✅От тази година по желание на членовете на АБФСЧ семинарната част на събитието ни ще разглежда в дълбочина по една от фолклорните ни области. Решихме да започнем с Добруджа и затова поканихме не кой да е, а самия главен художествен ръководител на емблематичния ансамбъл „Добружда“, за наш лектор. Стоян Господинов Стоянов прие с нескрита радост и ще очакваме с нетърпение неговата лекция на тема Спецификите на фолклорна област Добружда, както и практическия семинар с него.

✅Освен фолклорни състави, зад граница има и много хорове. Техните ръководели ще се срещнат с Гласа на Добруджа – народната певица Галина Дурмушлийска, която ще сподели с тях опита си, ще им предаде знанията си за народните песни от този край и ще попеят заедно.

✅В неделния ден продължаваме с интересните ни срещи с имена, свързали живота си с българския фолклор. Надали има още човек, занимаващ се с български фолклор, който да не е чувал за Диляна Kурдова – извесната изследователка на българския танцов фолклор, хореограф, член на Международен съвет по традиционна музика и танц към ЮНЕСКО и автор на книгата “Размисли върху българската женска носия”. Диляна Курдова е и голям приятел на българските фолклорни състави в чужбина, преподава често фолкор зад граници, познава добре нашите нужди и разбира нашите проблеми. Няма съмнение, че времето ни заедно ще излети бързо и ще бъде много интересно.

Разбира се, това са само част от нашите гост-лектори. И докато листата с участници се запълва с всеки изминал ден, Управителният Съвет на АБФСЧ продължава с подготовката на събитието и подготвя още изненади и нови гости.

А вие, скъпи ръководители на фолклорни хорове и състави от чужбина, записахте ли се за Третата среща-семинар ?

Ако сте пропуснали къде, ето линка за записване : https://forms.gle/KUSSzGKu8cAVavLr9
До скоро с повече детайлна информация за нашите гости!

admin
Author: admin