Сред участниците в Първия фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025, ще видим и представителите на ансамбъл „Луди Млади“ от Монпелие, Франция. Макар и в камерен състав, Преслав Върбанов и Катрин Иванова ще се включат в събитието като хореографи, танцьори и достойни посланици на българския фолклор зад граница.

Историята на „Луди Млади“ започва през 2013 г., когато в сърцето на Лангедок-Русийон, крайбрежна Франция, се заражда идеята за българска школа по народни танци. Създател на инициативата е Николай Цанов, а големият ентусиазъм на българската общност в Монпелие скоро води до създаването на група от близо 20 души.
С помощта на хореографа Живко Бочев, който създава първия авторски танц на ансамбъла – „Закачка в 9/8“, групата прави своя дебют на 3-ти март 2014 г. по време на тържественото отбелязване на националния празник.

Оттогава „Луди Млади“ се утвърждават като неизменна част от културния живот на българите в Монпелие и Европа. През 2015 г. участват в първото издание на „На мегдана на другата България“ в Лион, а през 2016 г. с голям ентусиазъм поемат домакинството на второто издание, събирайки в Монпелие над 400 участници от 19 ансамбъла от цяла Европа.

След периода на затишие, причинен от ковид пандемията, през септември 2024 г. групата се възражда с нова енергия под ръководството на Преслав Върбанов и Катрин Иванова. Двамата хореографи, танцьори от ранна детска възраст с опит в различни фолклорни области (съответно Шопска и Северняшка), влагат сърце, талант и труд в развитието на ансамбъла.

„Пролетна закачка“ – танцът, който носи пролетния огън

Във Велико Търново, „Луди Млади“ ще представят авторската хореография „Пролетна закачка“, създадена специално за юбилейния събор „На мегдана на другата България“ в Лион.

Танцът разказва за игривата пролетна енергия, любовния закачлив полъх и младежкия ентусиазъм. Постановката започва с бавна македонско-пиринска част, въвеждаща зрителя в атмосферата на Ширто хоро, а кулминацията е в динамичната северняшка част, включваща елементи от Чичово, Циганско, Балканско хоро, Абдай и Балуца.

Въпреки че във Велико Търново ще се представят само двама танцьори, емоцията и духът на всички 12 участници, които изиграха танца в Лион, ще бъдат предадени на сцената. За „Луди Млади“ това участие е не просто сценична изява, а преживяване, изпълнено с копнеж за българското, за родното, за близостта със сънародниците по света.

Танцът – живата връзка с България

Ансамбъл „Луди Млади“ вярва, че танцът е поезия в движение и е най-естественият начин за съхранение на културната памет.
Участието във фестивала във Велико Търново е за тях продължение на магията от „На мегдана на другата България“, но и мечта да споделят любовта към фолклора на родна земя – в духовната столица на България.

admin
Author: admin